- Transformujący czynnik wzrostu-beta, TGF-b wspomagający więź międzykomórkową, nadający skórze jędrność i elastyczność.
- Płytkowy czynnik wzrostu PDGF stymulujący wzrost drobnych naczyń krwionośnych i naczyń włosowatych oraz wpływający na odnowę komórek skóry i naskórka.
- Naskórkowy czynnik wzrostu EGF stymulujący wzrost i różnicowanie komórek oraz produkcję własnego kolagenu.
- Czynniki wzrostu Fibroblastów FGF stymulujące powstawanie nowych naczyń krwionośnych oraz wspomagające wzrost komórek.
Czynniki wzrostu uwolnione z koncentratu płytek krwi pobudzają procesy regeneracji tkanek, stymulują fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu, wspomagają procesy tworzenia się nowych naczyń krwionośnych oraz aktywują mezenchymalne multipotencjalne komórki macierzyste.
Jak przygotowuje się osocze bogatopłytkowe?
W dniu terapii pobierana jest krew pacjenta w ilości 20 ml do probówki wypełnionej preparatem przeciwkrzepliwym. Następnie uzyskaną próbkę krwi odwirowuję się w specjalnej wirówce z odpowiednimi parametrami, czasem wirowania i ilością obrotów na minutę. W kolejnym kroku do kolejnych dwóch przygotowanych wcześniej strzykawek odsącza się najpierw kilka ml osocza tzw. ubogopłytkowego (PPP), a następnie kilka ml osocza bogatopłytkowego. Do obu strzykawek dodaje się w odpowiedniej ilości czynnika aktywującego.